Oczekiwania rodzica

Chaos emocjonalny i wygórowane oczekiwania utrudniają start w samodzielne życie. Presja, aby z dnia na dzień określić kierunek swojego przyszłego życia, niepokoi wielu absolwentów szkół. Emocjonalny chaos, zwątpienie w siebie lub przecenianie siebie są niemal zaprogramowane. 

Wielu młodych ludzi zmaga się na przykład z lękiem przed przyszłością i poczuciem winy. Jeśli potomek nie wie, co zrobić ze swoim życiem, lub martwi się, że jest na kieszeni rodziców, to powoduje zachwianie się własnej wartości i może łatwo doprowadzić do blokady. Taka blokada przejawia się np. w prokrastynacji, popularnie zwanej „postponementitis”. Jest to prawdziwe błędne koło, ponieważ ciągłe odkładanie ważnych zadań na później powoduje tylko jeszcze gorszy nastrój i poczucie winy. 

Według psycholog Stefanie Stahl, niska samoocena ma jeszcze głębsze przyczyny. Fundamenty  naszej samooceny są tworzone we wczesnym dzieciństwie, a mianowicie poprzez pozytywne i negatywne doświadczenia . Jeśli czujemy się kochani, ma to pozytywny wpływ na naszą samoocenę. Z drugiej strony, jeśli ciągle mówi się nam, że jesteśmy niezdolni lub niewłaściwie , odmienni , powstają negatywne przekonania na temat naszej osoby, które wyrażają się w poczuciu niskiej samooceny.

Aby wzmocnić poczucie własnej wartości, młodzi ludzie muszą najpierw uświadomić sobie te szkodliwe przekonania i uświadomić sobie, że nie mają one nic wspólnego z nimi samymi. Następnym krokiem jest zastąpienie negatywnych przekonań pozytywnymi, takimi jak „Jestem w porządku!” lub „Jestem wystarczający!”. W ten sposób wzrasta poczucie własnej wartości, a blokady mogą zostać uwolnione, otwierając widok na pozytywną przyszłość.

Całkiem inaczej niż ci nie wierzący w siebie nastolatkowie,zachowują sie nastolatkowie  mający tendencję do przeceniania siebie. Oni też zazwyczaj oczekują zbyt wiele od siebie i swojego życia. Ciągle chcą tylko tego, co najlepsze i najfajniejsze, ale nie zdają sobie sprawy, że ich wymagająca postawa jest zupełnie nierealistyczna. Ale skąd biorą się te wygórowane oczekiwania?

Ulrike Bartholomäus w książce „dlaczego sięgać po gwiazdy (…)”twierdzi, ze  dużą rolę odgrywają tu wątpliwe wzorce, z którymi młodzi ludzie stykają się na co dzień w mediach społecznościowych. Wszystkie popularne Influenca  pokazują życie łatwe i  pełne wielkich efektów. Oglądając poczynienia tych „kolorowych i wspaniałych” na Instagramie nasze dzieci wierzą, że to jest wlasnie ich droga, ich przyszłość. Tak pochodząc do zagadnienia mają często nastolatki opracowany już równie doskonały plan na życie. Ale co, jeśli nie dostaną się na uniwersytet w modnym wielkim mieście, a zamiast tego wylądują gdzieś na prowincji? A może wogóle nie będą studiować ? Takie już z góry zaplanowane łatwe i kolorowe życie może stać się przyczyna wielkiej frustracji.

Młodzi ludzie nie powinni zbyt wcześnie stawiać sobie konkretnych i być może zbyt ambitnych celów. To sprawia, że stają się nieelastyczni i tracą inne ciekawe możliwości. Wiele firm, na przykład, jest szczególnie zainteresowanych kreatywnymi myślicielami z nietypowymi CV. A nasze przekonania o idealnym CV nie są już takie aktualne. Pozwólmy na wybór bez nacisku, zaufajmy, ze wejdą na właściwą drogę. Nie deptajmy samowartości i nie przytłaczajmy  sukcesami i odniesieniami innych. 

Nasze Społeczeństwo potrzebuje nas wszystkich, inżynierów , sprzedawczynie w sklepie, fryzjerów. Ważne, żeby być w swoim elemencie, w zgodzie ze swoimi emocjami. Nie pozwólmy naszym dzieciom spełniać naszych oczekiwań. Pozostawmy im wolny wybór.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s