Kim będę (…) będę zadowolona (-y)

Dziś zamykając drzwi, za ostatnim klientem owładnęło mną takie przeświadczenie, że klucz do zadowolenia, do odnalezienia miejsca w naszym życiu, mamy we własnych rękach. Często jest to nam nieświadome, bo ogólnie nie zastanawiamy się nad sobą, nie jest tak naprawdę nam świadome jakie cechy osobowości dominują nasz charakter. Jeżeli jesteś świadoma (-y) własnych mocnych stron, twoich dominujących cech charakteru to automatycznie odbierasz siebie jako człowieka spełnionego. Wtedy, możesz się łatwo zmotywować do osiągnięcia twoich zamierzonych celów, wszystko co robisz ma taki posmak radości i sensu. To taka prawda niezależna od miejsca i czasu i okoliczności.

Niektórzy z nas tkwią w takim punkcie rozterki, właściwie wiesz, że jesteś na dobrym miejscu i to co robisz ma sens, ale chcesz więcej, zdajesz sobie jakoś sprawę z tego, że możesz, że drzemie w tobie jakiś nieodkryty potencjał.

Pozwól sobie powiedzieć, że tylko ty jesteś w pełni odpowiedzialna (-y) za to uczucie, takiej niedomowionej tęsknoty, tylko ty decydujesz o tym czy twój potencjał, twoje talenty będą odkryte, będą mogły rosnąć, czy pozostaną nadal takie drzemiące gdzieś tam na dnie twojej duszy. Ty jesteś też odpowiedzialna (-y) za to jeżeli każdego dnia wstajesz do wykonywanej pracy z bólem żołądka i pomimo, że tak się starasz wciąż robisz błędy, a spoglądając na zegarek odliczasz  czas. 

Przy wyborze pracy nie pomijajmy naszych własnych upodobań, dominujących aspektów naszej osobowości, tzn. nasze środowisko pracy powinno opierać się na tym, czy wolimy pracować samemu, czy w grupie, czy też aby być produktywnym i czerpać przyjemność z naszej pracy potrzebujemy ciszy lub rączej zgiełku. Jeśli lubisz otaczać się wieloma ludźmi i zawsze musisz być w ruchu, robienie pracy w archiwum nie jest dobrą opcją, a ci, którzy lubią majsterkować w cichym zakątku , będą nieszczęśliwi np. W zgiełku lotniska.

Dlaczego o tym piszę, bo czasami wybrana praca może odpowiadać zainteresowaniom danej osoby, ale absolutnie nie jej charakterowi i ta dysproporcja może być na dłuższą metę bardzo męcząca.

Wybór zawodu powinien być więc podyktowany świadomym skupieniem się na 1️⃣zainteresowaniach, 2️⃣cechach osobowości i 3️⃣świadomości o Twoich mocnych stronach.

Poszukiwanie mocnych stron zaczyna się od listy umiejętności, w których jesteś dobry i których wykonywanie sprawiają ci radość . 

I jeżeli nadal jesteś w kropce, bo ani 1️⃣ani 2️⃣ani3️⃣ nie jest ci świadome. To poszukaj poradni coachingowej albo psychologicznej. Tam często można skorzystać z pomocnych narzędzi takich jak testy określające naszą osobowość i jej cechy. Często wtedy dowiadujemy się czy dominuje w nas bardziej typ aktywnego działacza, czy kreatywnego ekstrawertyka, entuzjasty pełnego pomysłów lub może Ty to ten wspomagający idealista, społecznik, działacz albo poukładany analityk, potrafiący uporządkować daty i fakty, skoncentrowany i bardzo rozsądny.

Wymarzoną prace zgodną z naszym powołaniem trzeba precyzyjnie zaplanować.

Jeżeli mam świadomość wcześniej określonych 1️⃣2️⃣3️⃣Punktów to przede mną stoi zadanie sformułowanie osobistej wizji: w jaki konkretny sposób moje powołanie powinno być wyrażone w moim życiu?

 Cel ten należy sformułować tak precyzyjnie, jak to możliwe. Im bardziej jesteś precyzyjna ( -y) tym  łatwiej będzie ci określić, czy na przykład powinnaś ( – nieneś) zmienić całą branżę, czy tylko firmę lub stanowisko.

Przede wszystkim ważne jest, aby ustawić konkretną datę, kiedy cel powinien zostać osiągnięty. Takie postanowienia dobrze jest zapisać, aby stało się to dla nas wiążące. Z jednej strony wyznaczony cel powinien być możliwy do osiągnięcia, ale z drugiej strony powinien być wystarczająco wymagający, aby inspirować ambicje. Powinieneś także mieć go we własnych rękach: nie czekaj więc na konkretną ofertę pracy, ale podejmij inicjatywę i złóż pięć incjujących podań o pracę. 

Kiedy chcesz coś osiągnąć rozejrzyj się dookoła, zastanów się i pomyśl, czego dokładnie chcesz. Nikt nie dojrzy celu z zamkniętymi oczami. ” P. Coehlo

I jeżeli przez osiąganie celów przeszliśmy tu truchcikiem i na skróty  to jest coś jeszcze bardzo bardzo dla nas ważnego!

  Wsparcie  bliskich – na drodze nowego wyboru zawodu, spełnienia się, pracy zgodnej z powołaniem.

Realizacja gigantycznego projektu, takiego jak sama reorientacja zawodowa, jest nie tylko nonsensowna, ale zazwyczaj nie jest możliwa bez wsparcia innych. Bez wsparcia otoczenia  jest bardzo prawdopodobne, że poddasz się w połowie drogi, że porzucisz swoje marzenie, że uznasz je jak inni za małe, nieciekawe i nieważne.

Wsparcie można sobie zdobyć w rozmowach  z naszymi bliskimi już na początku etapu zmian zawodowych. Zmiany zawodowe nigdy nie dotyczą tylko nas samych, systemy w których żyjemy też będą musiały uporać się np. Z faktem, ze pokój pracy jest od teraz moim biurem i będąc w domu nie jestem dla wszystkich dostępna  (-y) bo pracuję. Musisz wiedzieć, ze nie wszyscy będą zachwyceni twoim nowym projektem. Mocne argumenty i pozytywne strony zawodowej zmiany pomogą Twoim bliskim  zrozumieć twój wybór.

Szukaj ludzi znajdujących się na podobnej drodze, korzystaj z rady doświadczonych mentorów. Zawieraj nowe kontakty . Szukaj aktywnie sprzymierzeńców, ludzi o podobnych pomysłach o podobnym powołaniu bo ta wzajemna inspiracja dodaje energii i rozwija skrzydła, zwiększa szansę sukcesu w  ulubionej pracy. 
Umiejętności, pasje i talenty różnią się w zależności od osoby i drzemią w nas wszystkich. Suma tych indywidualnych cech wpływa na nasze powołanie, które jest kluczem do spełnienia zawodowego i pełnego zadowolenia życia. Rozpoznanie powołania pozwoli nam znaleźć wymarzoną pracę, da nam poczucie bycia na właściwym miejscu, świadomości o sensownym istnieniu nas samych, w kraju ojczystym lub gdziekolwiek na emigracji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s