Kim będę (…)

Kim mogłabym (- łbyś) być, gdy tylko się zastanowisz. W poprzednim artykule, szukaliśmy naszego przeznaczenia, powołania analizując okres dzieciństwa i dorastania. Kolejną podpowiedzią na odnalezienie siebie zawodowo jest wybiec w przyszłość . Tak fikcyjnie, mentalnie przenieść się w świat wyobrażeń, wyobrażenia sobie siebie w przyszłości.

Często tak naprawdę wiemy kim chciałybyśmy (-libysmy)  być, jaki zawód dałby nam osobiste spełnienie. Ta wiedza jest jednak nam nieświadoma. 

Jak sobie uświadomić nasze pragnienia  i potrzeby?  

📍Pozwólmy sobie na mały eksperyment myśli. Otóż wymyśl, wyobraź sobie proszę twoje życie inaczej, alternatywnie. Kim tak naprawdę chciałabyś (-łbys) być?  Jaką prace chciałabyś(-łbys ) wykonywać? Wyobraź sobie, że napotkana dobra wróżka, może spełnić twoje życzenia. Jakie  byłyby te życzenia? Czy zawierałaby zaszyfrowaną tęsknotę?  Pragnienie, by moc mieć  więcej czasu dla dzieci, a może życzyłabym sobie nie być za wszystko stale odpowiedzialna, a może chciałabyś rozlewać  kawę we własnej kafejce przysłuchując się gwarowi rozmów gości? Nasze tęsknoty i marzenia nie od razu są nam świadome, z reguły boimy się marzyć, albo już zapomnieliśmy jak to naprawdę jest POMARZYĆ . Odkryjmy razem ten czubek lodowej góry, odkryjmy razem tę tęsknotę za marzeniami. 

📍Pomoże  ci w tym pewne ćwiczenie  – zbierz i zapisz pięć spontanicznych i szczęśliwych szalonych pomysłów, które chciałbyś zrealizować w innym życiu, w życiu wolnym od zobowiązań, w życiu bez ograniczeń. Nie ma znaczenia, czy jest to kariera w Hollywood, czy życie na pustyni. Najważniejsze jest to, że pomysły nie są oceniane ani cenzurowane przez twój umysł, nie zastanawiaj się czy to ma sens, nie pozwól skorygować tych marzeń twojemu rozsądkowi w kategorii niemożliwe , śmieszne , nieprzydatne. Postaraj się uciszyć rozsądek. Jeżeli masz już 5 pomysłów na życie bez przeszkód, to ułóż je w rankingu: który z nich jest najbardziej atrakcyjny? co zajęło  drugie  miejsce twojego rankingu , a co stanęło na podium ? Nie lekceważ swoich pragnień. 

I nie chodzi tu o to żeby wyrzucać obecne  życia za burtę: często wystarczy tyko dać temu pragnieniu, tej tęsknocie nowy impuls.  Nauczycielce chętnie występującej na scenie, wolno poprowadzić spektakle szkolne, organizować występy kulturalne, matce trójki dzieci nie uda się zostać pełnoetatowym globtroterem, ale może spędzenie tygodnia w najbardziej egzotycznym kraju swoich marzeń, złagodzi jej tęsknotę  podróży . 

To, co przynosi nam szczęście i energię, powinno znaleźć odzwierciedlenie w naszym zawodzie.

Jak już pisałam w pracy spędzamy z reguły 1/3 naszego życia, byłoby wspaniałe gdybyśmy tam byli z zapałem i wiarą. Wiele z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co jest ich siłą napędową, co nas motywuje do wykonywania zawodowych czynności. I co jeśli to tylko finanse? Uwierz, że za wszystko co robimy z sercem, z zapałem, z pasją dostaniemy wynagrodzenie. Jak wiec zorientować się jaka praca byłaby zgodna z moim powołaniem? 

📍Możesz zacząć od przeszukiwania czasopism lub książek, które lubisz czytać i programów, które lubisz oglądać. Jakie hobby realizujesz i od których zawsze chciałaś zacząć, gdybyś miała więcej czasu? Powinnaś zanotować Twoje odpowiedzi na wszystkie te pytania, a później poszukać powtórzeń i wzorów, które w jakiś sposób wciąż przeplatają się przez Twoje życie. 

Jeśli zawsze najpierw pochłaniasz część ze sprzedażą nieruchomości w codziennej gazecie, regularnie czytasz czasopisma o architekturze i wolisz spędzać wolny czas na pracach domowych, a w kiosku wypatrujesz nowego numeru „zrób to sam”, powinnaś( – nieneś) rozważyć twój wybór kariery w branży IT, pośrednika w sprzedaży nieruchomości lub jako urzędnika pocztowy, lub opiekuna dla seniorów. Odkryj spójność zainteresowań prywatnych i zawodowych.

📍Oprócz swoich zainteresowań, każdy kieruje się pewnymi motywami, wartościami życiowymi. Są to rzeczy, które dają nam energię i nadają sens naszemu życiu. Jedna z nich to bogactwo, sukces i niezależność, druga to harmonia, sprawiedliwość i idealizm. Tak więc osoba, której motywacją życiową jest sprawiedliwość i idealizm, niekoniecznie będzie działa z zapałem sprzedając wysoko oprocentowane kredyty bankowe.

📍Na koniec powinniśmy zapisać rzeczy, dla ktorych  dobrowolnie i z radościa wyskakiwalibyśmy z łóżka. Jak wyglądalby idealny dzień , jakie czynności wypełniałyby mnie szczęściem ? Czy to spacer w przerwie na lunch? Wieczór gotowania po pracy? Lekcje tańca? Każdy powinien zauważyć te kontrasty ( czarne – coś co wykonuje niechętnie  i białe – coś do czego budzę się z pasja i radością) własnego idealnego życia, jakie elementy powinno mieć idealne życie codzienne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s